İade Politikası

Gazi Turizm' den hizmet alan tüm tüketiciler OTEL/TUR KAYIT SÖZLEŞMESİ GENEL KOŞULLARI'nı okuyup kabul etmiş sayılırlar. Birtarafta Gazi Turizm Seyehat LTD.ŞTİ. diğer tarafta tüketici arasında yurtiçi gezi, otel, rezervasyon yurtdışı gezi ve siteden alınan hizmetler konusunda iş bu sözleşme akd olunmuştur.

OTEL/TUR KAYIT SÖZLEŞMESİ GENEL KOŞULLARI

1. Gazi Turizm' den hizmet alan(otel, tur,cruise,bilet) misafirler toplam ücretlerini rezervasyon koşullarına göre rezervasyon esnasında yapmakla yükümlüdürler.
2. Çocuk indirimleri konaklamada tesisten tesise farklılık göstermekle birlikte genel olarak 0-2 yaş arası ücretsiz olup 2-12 yaş arasında uygulanan indirimler çocukların ebeveynleriyle aynı odada 3. ve 4. kişi olarak kalmaları halinde uygulanır. 0-6 yaş aralığındaki misafirlerimiz otobüs ulaşımlarında koltuk talep etmeleri halinde ücretin tamamını ödemekle yükümlüdürler. Uçak ve gemi ulaşımlarında ulaşım aracının uyguladığı indirim oranları uygulanır. 
3. Ulaşım aracı ve konaklama tesisi tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda ücretsiz veya indirimli olan çocukların rezervasyon sırasında beyan edilen özelliklerinin (yaş vb.) doğru olmadığının anlaşılması halinde misafir tarafından bu çocuklar içinde derhal ve tamamen ödeme yapılacak ve her türlü tazminde bulunulacaktır. 
4. Otel odalarına yerleşme saati yurtiçi seyahatlerde saat 14.00, yurtdışı seyahatlerde yerel saatle 15.00; odaları boşaltma saati ise her iki destinasyonda da yerel saatle 12.00 dır. Gazi Turizm'nden satın alınan hizmet karşılığında, dönüş tarihi ay sonuna gelen geziler için, fatura bir sonraki ay içinde gönderilir.
5. Erken rezervasyon kampanyasına dahil olan kayıtlarda, isim-tarih değişikliği ve iptal gerçekleştirilmemektedir. 
6. Konaklama ve tur kayıt başlangıcından sonra gelen erken çıkış talebi, ilgili otelin-turun onayı doğrultusunda değerlendirilir. Otelden erken ayrılma halinde ücret iadesinin yapılıp yapılamayacağı otelin-işbirliği yapılan aracı kuruluşun inisiyatifinde olduğundan' Gazi Turizm 'e bu konuda talep veya itiraz yöneltilemez. Otelden erken ayrılma halinde müşteri Gazi Turizm tarafından otele ödenen tüm ücreti hiçbir itiraz ileri sürmeden ödemeyi kabul eder. Satın alınan hizmet uçak bileti ise yapılan iptal talebinde havayolunun ilgili uçuş için uyguladığı kurallar ve cezalar geçerli olacaktır. 
7. Gazi Turizm; gezi, ulaşım araçları, konaklama tesisleri, yetkili acenteleri ile müşteri arasında aracı konumundadır.' Gazi Turizm 'den satın alınan yurtdışı gezi programları Gazi Turizm tarafından ürün sunucu olarak kullanılan ve yurtdışı gezileri yapan (outgoing yapan) acentelerden alınmış olup, bu gezilerin iptal şartları, saat ve program akışı değişiklikleri bu acentelerin prosedürüne göre uygulanmakta olup, bu tür uygulamalardan Gazi Turizm sorumlu değildir. 
8. Misafirlerin Gazi Turizm'nden satın aldığı hizmetlerin içerikleri, tur programları, ulaşım araçları, otel konseptleri ve bilgileri, promosyon, fiyat ve kontenjan durumlarına ilişkin bilgiler otelin kendi bildirim ve yazılı beyanı ile (broşür)edinilmiştir. Misafirler bu bilgileri görerek kendi iradesi ile rezervasyon yaparlar. İşbirliği yapılan tedarikçi ve/veya aracı kurumlardan alınarak Gazi Turizm websitesi üzerinde ilan edilen bilgilerin doğruluğu konusunda azami özen gösterir; ancak alınan veya talep edilen hizmetin belirtilen nitelik ve yer müsaitliğini göstermemesinden dolayı Gazi Turizm sorumlu tutulamaz ve herhangi bir bedel talep edilemez. Pansiyon durumları, otel konseptleri belirtilen yıldız nitelikleri tesisten tesise ve ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Misafir Gazi Turizm üzerinden rezervasyon yaparken bu ve benzeri durumları göz önünde bulundurmalıdır. 
9. Grup gezileri ena z 15 kişinin katılımıyla gerçekleşir. Grup turları rezervasyonları Gazi Turizm, iradesi dışında oluşan nedenlerle veya tura katılan kişilerin yeterli sayıya ulaşamamalarına bağlı olarak turu iptal etme ve/veya hareket saatlerini, ulaşım araçlarını, konaklama tesislerini değiştirme veya başka bir acentenin benzer turu ile birleştirme hakkına sahiptir. Ulaşım araçlarının veya konaklama tesislerinin standartlarının daha yüksek olması halinde aradaki fark misafirden tahsil edilir. 
10. Gezi programlarında kullanılan ulaşım araçlarının (uçak, gemi, tren vb.) hareket saatlerindeki son dakika değişikliklerinden Gazi Turizm sorumlu tutulamaz. Yolcular gezi tarihinden 2 iş günü önce acenteye telefon ile konfirmasyon talep etmeleri ve belirtilen saatlerde randevu yerinde olmaları şarttır. Aksi durumda doğacak sorunlardan Gazi Turizm sorumlu tutulamaz. 
11. Gazi Turizm; verdiği hizmetlerde siyasi olay, grev, asgari yolcu sayısı, devletlerarası ilişkilerde değişklik, halk kareketleri, hava şartları, doğal afet ve ulaşım araçlarındaki aksaklık, teknik sorunlar gibi iradesi dışındaki nedenlerden dolayı oluşabilecek aksaklıkların ilgili kuruluşlarca giderilmesi için gerekli çabayı gösterir; ancak buna rağmen giderilemeyen askaklıklardan sorumlu tutulamaz ve herhangi bir bedel talep edilemez. 
12. Gezi turlarında; tur ve otel ücretleri, programlama tahindeki ücretler üzerinden belirlenir. Tur bedeli; gezi programında belirtilen konaklama, ulaşım, rehber gibi hizmetlerin karşılığı olan toplam bedeldir; ancak bu bedele vergiler dahil olmayıp, havaalanı vergileri veya talep halinde vize harcı vs. ayıca tahsil edilir. Gezilerin başlama tarihine kadar veya geziler esnasında vergi oranlarının artması ve/veya yeni vergilerin ihdası halinde farklar müşteriden tahsil edilir. Tur programında belirtilen konaklama şekli dışında, müşterinin gezi esnasında ve otelde alacağı ekstra yemek, içki, kişisel harcamalar ve program dışı alınan hizmetlerin bedeli müşteri tarafından ödenecektir. Yurtdışı turlarda gidilecek ülkelerin mevzuatlarına göre alınması gereken vergi, harç vb. kurumsal ödemeler müşteriye aittir.
13. Gazi Turizm'nin programlı gezilerinde, yer/koltuk numaraları, hareket tarihinden evvel kayıt önceliğine göre sistem tarafından düzenlenir; ancak Gazi Turizm gerekli gördüğü takdirde yer numaralarında değişiklik yapma hakkına sahiptir. 
14. Gazi Turizm den alınan tüm hizmetlerin değişikliği (Tarih Değişikliği, İptal ve Farklı Hizmet) söz konusu olduğunda Tüketici, Gazi Turizm ile bağlantıya geçmek zorundadır. Aksi takdirde müşterinin aracı firmadan yapacağı değişiklik, iptal, yeni rezervasyon ve farklı bir hizmet alması durumunda Gazi Turizm sorumluluk kabul etmez. 
15. Gazi Turizm 'den alınan hizmetlerin (yurtiçi-yurtdışı otel, tur, vize vb.) iptali durumunda rezervasyon tarihine bakılmaksızın 30 TL tahsil edilecek, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde ise kart komisyon oranı müşteriye yansıtılacaktır.
16. Gazi Turizm kaynağı ve nedeni ne olursa olsun, ulaşım araçları, gezi yerleri ve konaklama tesislerinde oluşabilecek arıza, kaza, kayıplardan ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek hasar, zarar, ek masraf ve yükümlülüklerden müstakilen ve/veya ulaşım ve konaklama kuruluşlarıyla müştereken sorumlu tutulamaz. 
17. Gazi Turizm programlarından hizmet/konaklama satın alan misafirler turlar/ulaşım sırasında veya konaklama tesisinde oluşabilecek kazalardan kaynaklanabilecek ölüm ve daimi maluliyetlerin veya geçici sakatlıklar için isteğe bağlı ferdi kaza sigortası, seyahat sigortası ve asist kart gibi seyahat güvence paketlerini Gazi Turizm aracılığıyla satın alabilirler. Misafirler Gazi Turizm'nden sigorta poliçesi satın almadıkları takdirde Gazi Turizm'ne hiçbir talep ve sorumluluk yöneltemeyeceklerini peşinen kabul ve taahhüt ederler. 
18. Gazi Turizm'nden vize işlemlerini takip etmesi talep edildiği takdirde en az 6 ay geçerli pasaport olması ve gerekli evraklarla birlikte turun hareket tarihinden en az 16 gün önce vize ve servis ücretinin ödenerek pasaportun teslim edilmesi suretiyle Gazi Turizm'ne başvurulması gerekmektedir. Gazi Turizm vize işlemlerini takip etmekte sadece aracı olup konsolosluklar tarafından her ne sebeple olursa olsun vize verilmemesinden hiçbir şekilde sorumlu değildir. Herhangi bir gecikmeden, evrak eksikliklerinden veya konsolosluğun kendi kararı veya inisiyatifi ile vize verilmemesinden doğabilecek aksaklıklardan dolayı Gazi Turizm'ne herhangi bir sorumluluk veya talep yöneltilemez. Herhangi bir nedenle vize alınamaması durumunda ulaşım araçları ile konaklama tesislerini; no show veya tesisin doluluk oranı ve gelir kaybına göre Gazi Turizm'ne fatura edilen konaklama bedelinin tamamı da olabilen tutarlar misafirden tahsil edilir. Gazi Turizm vize takip işlemleri sırasında varsa konsoloslukların belirleyeceği vize takip şirketleriyle çalışmak zorundadır. Bu firmaların dışında ihtiyaç duyulması halinde yine vize takip işi yapan şirketlerle de çalışma hakkına sahiptir. 
19. Gezi programında gösterilen uçak, vapur, tren yolculuklarındaki hareket saatleri; ilgili kuruluşların resmi saatlerine göre ayarlanmış olup, saat ve tarih değişikliklerinden ve buna bağlı yapılan program değişikliklerinin neticelerinden Gazi Turizm sorumlu tutulamaz.
20. Yurtdışı tur ve konaklamalarında misafirlerin pasaportlarını ve nüfus cüzdanlarını, Kıbrıs turlarında ve yurt içi konaklamalarda ise nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Pasaport ile ilgili herhangi bir muamale eksikliğinden veya müşterinin kendinden kaynaklanan kişisel nedenlerle (vergi borcu vs) çıkışın engellenmesi durumunda Gazi Turizm'nin herhangi bir sorumluğu doğmaz, misafirler bu nedenle olabilecek iptal ve gecikmenin neticelerine katlanmakla yükümlüdürler.
21. Yolcularımızın uçaklı paketlerde yapacakalrı seyahatlerde 20kg. bagaj taşıma hakları olup bu standartın dışındaki bagajlarda taşıma şirketinin uygulayacağı ek ücret ylcu tarafından ödenir. 
22. Gazi Turizm'nden alınan seyahat paketi dahilindeki ulaşım sırasında veya konaklama süresi içerisinde meydana gelebilecek herhangi bir bagaj kaybı durumuna karşı, müşterini bagajı (eğer satın aldıysa) seyahat sigortası kapsamında olup, poliçe kapsamında belirtildiği şekliyle geçerlidir. Bunun dışında hallerde bagaj ve kişisel eşyaların sorumluluğu misafire aittir.
23. Gazi Turizm'den rezervasyon yaptırıp ücretini ödemiş olan misafirler, belgelemek kaydıyla ölüm, kaza vb. durumlar dışında hareket tarihine 30-20 gün kala yaptıkları iptallerde satın aldıkları hizmet(gezi bedeli) bedelinin, vize ve ulaşım ücretleri hariç %75'ini; 20-10 gün kala yaptıkları iptallerde satın aldıkları hizmet bedelinin %50'sini; 10-7 gün kala yaptıkları iptallerde hizmet bedelinin 'sini iade alabilecekleri gibi 7 günden az kala yapılan iptallerde ve habersiz olarak geziye katılamam veya otele giriş yapmama gibi durumlarda ödenen ücret Gazi Turizm tarafından iade edilmez. Değişiklik talepleri' Gazi Turizm 'in işbirliği yaptığı tedarikçi ve aracı kurumun insiyatifinde olduğundan gerçekleşemeyen değişiklik taleplerinden Gazi Turizm'e itiraz yöneltilemez ve sorumlu tutulamaz. İkinci defa yapılan değişikliklerden sonra talep edilecek değişikliklerde Gazi Turizm ücret alma yetkisini saklı tutacaktır.
24. Bu sözleşme müşteriye verilecek hizmetin kapsamını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Fatura ve makbuz yerine geçmez. 
25. İki,üç yıldızlı ,belediye belgeli ,apart veya  belgesiz konaklama tesislerini tercih eden müsafirlerimiz tesiste alacakları hizmeti,tesisin özelliklerini inceleyerek yeterli buldukları ve bunedenle fiyatlarının düşük olmasından dolayı kendi istekleriyle bu tesislerde tatil yapmayı tercih ettiklerini bilerek şimdiden kabul etmiş sayılırlar. 
26. Web sitemizden yapılan online rezervasyonlar için ıslak imza zorunluluğu olmadığından Rezervasyon Ekranı nda bulunan Sözlemeyi okudum butonu tıklanacaktır.(Tıklama yapmadan sistem ilerlemez.) Rezervasyonlarını gerek Web Sitemizden gerek Acentalarımız veya Müşteri temsilcilerimiz vastasıyla gerçekleştiren müşterilerimiz bu sözlemeyi okuyup kabul etmiş sayılırlar.
27. Sözleşmeden doğabilecek uyuşmazlıklarda TÜRSAB Tahkim Kurulu yetkili olup, anılan kurulun usulleri geçerilidir. İhtilaf halinde Gazi Turizm kayıtları esas alınır. Gazi Turizm misafir aleyhine olduğu ve zarar gördüğü aşikar değişiklikleri gezi sırasında veya gezi sonrasında tazminatın hesaplanması TÜRSAB Kütahya çizelgesi hükümleri uyarınca misafire bedel ve hizmet iadesi şeklinde tazmin edebileceği gibi aynı zamanda fiyata dahil olmayan ve gezi esnasına misafire verilen ek hizmetler ile misafirin bedel iadesi ve tazminat hakları ortadan kaldırır. 
28. Ödemesini yaptığnız siparişleriniz anında sistemimize kaydedilmekte ve rezervasyonunuz gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden online ödeme işleminden itibaren 30 dakika içerisinde bize (312) 417 27 28 no'lu telefonla ulaşarak ödeme şeklinizi değiştirmek veya rezervasyon iptal istek talebinizi iletebilirsiniz. Geçerli iade durumunda yapmış olduğunuz ödeme yine banka aracılığıyla ödeme yaptığınız kredi kartınızın hesabına geri iade edilmektedir.
29. Tüm müşteri şikayetlerinin konaklama esnasında ACENTE yönetimine bildirilmesi zorunludur. Mevcut şikayet ACENTE ve OTEL yöneticileri veya temsilcileri kanalı ile irdelenir ve çözüme kavuşturulur. Misafirin Oteli terketmesinden sonra iletilecek şikayetler değerlendirilmeye alınmayacaktır.

30. Sozlesmede imzasi bulunmayan ancak sozlesmeye konu yurtiçi veya yurtdışı gezi veya otel rezervasyonu  yaptıran tuketici(ler) de kendi adlarina kayit yaptirmakla gorevlendirdikleri tuketici(ler)nin bu sozlesmeyi okuyup rezervasyon yapması ile, sozlesme hukumlerini kabul ve taahhut etmis sayilirlar. İmzaları olmadığı gerekçesiyle  itirazda bulunamazlar.Tuketiciler,rezervasyon veya ödeme yapmak için ve bu nedenle adlarına rezervasyon yapan  görevlendirdikleri kişinin   imzalamis olması diğer  kişiler adına yetkilendirilmiş sayılır.kendileri imzalamış. olmasalar  dahi imzalamış kişiye rezervasyon veya  ödeme yetkisi vermiş olmalarından dolayı  sözleşmeyi kabul etmiş ve imzalamış sayılırlar. Taraflar arasinda gecerli olacak bu sozlesme sartlarini web sitesinden online otel rezervasyonu veya hergangi bir hizmet satın alan müşterilerimiz web sitesinden  incelemiş ve öğrenmiş, otel rezervasyonları vegezilere bu sozlesme sartlarinda katilmayi kabul ederek gerçekleştirmişlerdir.İade ve iptaller ödemeyi yapan kişinin talebine göre ödemeyi yapan kişiye yapılır.

31. ERKEN REZERVASYON İPTAL-İADE GARANTİSİNİ SATIN ALMIŞ KİŞİLER İÇİN ŞARTLAR ;
31.a) Rezervasyon İptal Talebi rezervasyonu yaptırmış olan kişi (yada kart hamili) tarafından gerçekleşleştirilebilir.
31.b) İptal edilen rezervasyonun yerine yeni bir rezervasyon yaptırılması halinde talep edilen otelin geçerli dönemdeki indiirm oranları ve fiyatları geçerli olacaktır.
31.c) Erken Rezervasyon Sigortası yaptıran misafirler giriş gününe 72 saat kala kesintisiz otel rezervasyonlarını iptal etme hakkına sahiptirler. Sigorta iptal edilmez, prim iadesi yapılmaz. Turizm şirketinin iflas etmesi ve taahüdünü yerine getirmemesi durumunda teminat geçersiz olup Erken Rezervasyon Sigorta Poliçesi kapsamı dışındadır. Kapsam dışı haller; harp veya harp mahiyetindeki hareket, ihtilal, isyan, ayaklanma ve buna benzer hallerden doğan iç karışıklıklar, terör olayları, salgın ve yaygın hastalıklar, deprem, sel, yanardağ püskürmesi, yer kayması, doğal afetlerdir.
32.Otel kategori ve yıldız sayıları T.C. Turizm Bakanlığı tarafından belirlenir. Tesislerin süreç içinde değiştirdikleri arttırdıkları ya da azalttıkları yıldız sayıları yine Bakanlık tarafından kontrol edilir. www.gaziturizm.com ve www.gazitatil.com ' daki otellere ait belirtilen yıldız sayılarının bilgisi oteller tarafından acentemize verilmiş olup tavsiye ötesine geçmemektedir.
33. İş bu GEZİ SÖZLEŞMESİ ve İADE ŞARTLARI bu maddede dahil olmak üzere 33 maddeden oluşmaktadır.